30 maja 2023

MAGeIA

– Zabawy dźwiękiem –

Jakie są różnice między głośnikiem bluetooth, a multiroom?

Im ważniejsza jest dla nas jakość dźwięku, który dociera do naszych uszu, tym więcej czasu będziemy poświęcali na to, aby znaleźć takie rozwiązanie, które idealnie będzie odpowiadało na nasze potrzeby. To oznacza, że z jednej strony będzie nam oferowało dźwięk czysty, mocny i niczym nie zakłócony, z drugiej będzie proponowało łatwe połączenie, a z trzeciej będzie nam również oferowane w przystępnej cenie. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi zastanawia się nad tym czy wybrać głośniki Bluetooth czy jednak te z systemu multiroom. Jednak dopóki nie poznamy, na czym polega różnica między nimi, podjęcie ostatecznej decyzji wcale nie będzie takie proste.

Jak to jest z głośnikami Bluetooth

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że takie głośniki łączą się ze źródłem dźwięku za pomocą systemu Bluetooth, a on działa tym lepiej im bliżej siebie są te da urządzenia. Niewątpliwie zaletą tych głośników jest to, że są one lekkie, łatwo można je ze sobą zabrać, dość długo działają na baterii czy akumulatorze, a jednocześnie ich cena jest dość przystępna, więc praktycznie nie będziemy mieli problemów z wybraniem takiego modelu, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Jednak musimy liczyć się z tym, że ten system połączenia jest dość słaby, a więc dźwięk może nie być tak dobrej jakości jakbyśmy chcieli. Dodatkowo telefon jest tutaj źródłem dźwięku, a więc jeśli ktoś do nas zadzwoni, to odtwarzanie muzyki zostanie przerwane, a to czasami może być trochę irytujące.

Jak to jest z multiroom?

W przypadku opcji multiroom mamy połączenie po sieci WiFi a to daje nam gwarancję, że połączenie będzie wyższej jakości, a więc lepszy będzie również dźwięk, który ostatecznie będzie do nas docierał. Dodatkowo trzeba też powiedzieć, że możemy te głośniki łączyć ze sobą w sieć, a więc jednym urządzeniem będziemy mogli sterować głośnikami multiroom rozstawionymi po całym domu. Poza tym mogą one korzystać z domowej sieci, jak i stacji internetowych, co sprawia, że telefon nie jest tutaj źródłem dźwięku, a jedynie pilotem. Dlatego też odtwarzanie muzyki nie będzie przerywane, jeśli ktoś do nas zadzwoni.

Takie głośniki multiroom z pewnością dają nam znacznie większe możliwości, zwłaszcza jeśli chcemy się cieszyć muzyką w całym domu, a nie chcemy żeby w każdym pomieszczeniu znajdował się odtwarzacz. Jednak musimy się również liczyć z tym, że będziemy musieli za nie zapłacić więcej, niż za głośniki Bluetooth. Im lepiej poznamy różnicę między głośnikami Bluetooth a tymi z systemu multiroom, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, które z nich będą odpowiednie dla nas. Jednak pamiętajmy, że musimy się zastanowić co jest dla nas ważniejsze.

Wysoka jakość dźwięku i możliwość tworzenia sieci z takich głośników, czy przystępna cena.