30 maja 2023

MAGeIA

– Zabawy dźwiękiem –

Wpływ muzyki na człowieka – czyli dlaczego należy być jej miłośnikiem

Z jednej strony coraz więcej mówi się o tym, że muzyka ma dobry wpływ na człowieka, dlatego też powinniśmy jej słuchać jak najczęściej. Z drugiej cały czas jest spore grono osób, które muzyki nie słuchają w ogóle, albo bardzo sporadycznie, a co więcej często wolą obejrzeć jakiś słabej jakości program w telewizji, zamiast sięgnąć po muzykę. Co jednak faktycznie może nam ona zaoferować, a co mogłoby przekonać jeszcze tych niezdecydowanych, że naprawdę warto dopilnować, aby jak najczęściej muzyka towarzyszyła nam w codziennych obowiązkach, jak i w czasie relaksu?

Jest wiele plusów

Jeżeli jesteśmy zainteresowani tym, co może nam zaproponować muzyka, to warto wiedzieć, że ma ona świetny wpływ na unormowanie tętna i utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi. To też oznacza, że jeśli będziemy jej słuchać, to nie tylko będziemy spokojniejsi i bardziej zrelaksowani, ale również możemy być pewni, że nasze serce będzie lepiej funkcjonowało, bo nie będzie aż tak bardzo obciążane. Dodatkowo muzyka może wprawiać nas w poczucie szczęścia. Nawet jeśli jesteśmy przygnębieni i wybieramy wówczas muzykę adekwatną do naszego samopoczucia, to i tak możemy poczuć się szczęśliwsi, jeśli tylko jej słuchanie będzie sprawiało nam przyjemność. A ponieważ muzyka koi nerwy i wpływa na nas uspokajająco, to może się okazać, że słuchanie spokojniejszej muzyki, takiej która będzie sprzyjała również medytacji, przyczyni się do zmniejszenia odczuwanego bólu fizycznego i to bez konieczności zażywania jakichkolwiek tabletek, które przecież mają zły wpływ na nasz żołądek i wątrobę.

Jakie jeszcze są korzyści?

Oczywiście raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że warto nie tylko słuchać muzyki, ale również nauczyć się gry na jakimś instrumencie. Wówczas mamy szansę ćwiczyć umiejętności motoryczne, ponieważ będziemy musieli kontrolować ruchy naszych rąk, oczu, jak i czasami też śpiew. Poza tym może się też okazać, że grając na jakichś instrumentach łatwiej będzie nam się odnaleźć w kontaktach społecznych, zwłaszcza jeśli trafimy na ludzi, którzy tak jak my będą zainteresowani muzyką. Naukowcy udowodnili także, że muzyka pomaga w rozwoju pamięci i uczenia się. W przypadku niektórych osób, słuchanie spokojnej muzyki pomaga im w koncentracji, a to przekłada się na lepsze efekty jeśli chodzi o osiągane wyniki w nauce. Z pewnością nie tylko słuchanie, ale obcowanie z muzyką poprzez jej odtwarzanie ma niesamowity wpływ na człowieka. Zarówno na jego psychikę, odczuwane emocje, jak i na jego ciało.

Dlatego też warto dopilnować, abyśmy każdego dnia, przynajmniej przez kilkanaście minut słuchali ulubionej muzyki, a jeśli potrafimy grać na jakimś instrumencie, to również w ten sposób spędzali czas.